často kladené otázky

Ako je možné zabrániť tvorbe vodného kameňa?    

Najjednoduchšie by bolo používať tzv. mäkkú vodu, t.j. vodu neobsahujúcu žiadne kameňotvorné látky. Okrem toho, že takáto voda sa vyskytuje v našich vodovodných sieťach iba zriedkavo, nebolo by pre ľudí ale ani pre živočíchy a rastliny príliš prospešné konzumovať takúto vodu, obsahuje totiž iba veľmi málo minerálov. Ideálnym by  bolo používanie bežne dostupnej vody (s istým obsahom minerálov), ktorá by však nevytvárala vodný kameň. K tomu aby sa bežná prevažne tvrdá voda tak správala vo vodných systémoch je nutné upraviť jej fyzikálne vlastnosti, čím sa dostávame k podstate modernej ekologickej tzv. fyzikálnej úprave vody, ktorá je aj základom činnosti prístrojov Scalewatcher™.

Na akom princípe Scalewatcher funguje?  

Scalewatcher™ využíva moderné technológie na vytvorenie elektrického poľa, ktoré mení tvar a správanie vápnika tvoriaceho vodný kameň. Toto opatrenie úplne zastaví ďalšiu tvorbu vodného kameňa a nakoľko sa rozpustnosť vo vode zvyšuje, existujúci vodný kameň sa postupne odstráni.

Naozaj Scalewatcher funguje?

Domáci systém Scalewatcher™ bol testovaný univerzitou v Portsmouthe a vyhral ocenenie Ideal Home Blue Ribbon Award. Môžeme taktiež poskytnúť dlhý zoznam referencií od našich zákazníkov z viacerých krajín, ktorí používajú Scalewatcher™ veľa rokov a sú veľmi spokojní s výsledkami.

Ako zistím, či Scalewatcher funguje? – Na čo sa zamerať?  

1. V dome alebo budove zhruba o 4 až 6 týždňov si všimnete:

 • zmäkčenie vodného kameňa okolo umývadiel 
 • vodný kameň sa odlupuje z kanvice a sprchovej ružice
 • voda sa zdá jemnejšia  
 • voda sa zdá horúcejšia, zlepšuje sa výkon solárnych panelov, práčok a umývačiek riadu…
 • zníži sa množstvo používaných mydiel, šampónov, saponátov a čistiacich prostriedkov
 • zľahčí sa čistenie povrchov, najmä vane, umývadiel a drezu

2. V bazéne zhruba o 4 až 6 týždňov si všimnete:

 • vodoznak sa postupne stráca 
 • škvrny z vodného kameňa na povrchu bazéna postupne miznú 
 • oceľové rebríky a tvarovky začínajú zase vyzerať ako nové
 • zlepší sa účinnosť filtrov 
 • voda sa zdá jemnejšia
 • zníži sa potreba používania chemických látok

3. V priemyselnom použití zhruba o 4 až 6 týždňov si všimnete:

 • problém s vodným kameňom postupne stráca svoju závažnosť 
 • existujúce vrstvy vodného kameňa mäknú a uvoľňujú sa

Má vplyv Scalewatcher na pitnú vodu?

Voda zostáva chemicky nezmenená, zachováva si prospešné minerály a chutí rovnako, takže nepotrebujete samostatný prívod vody.

Kam sa stráca odstránený vodný kameň?

Vzhľadom k tomu, že sa vodný kameň nelepí na potrubie a zariadenie, všetok sa z potrubia odplaví. V bazéne sa vodný kameň zhromaždí vo forme jemných častíc piesku na dne bazéna a ľahko môže byť odstránený pomocou bazénového vysávača.

Keď umývam auto alebo striekam rastliny vodou, voda zanecháva na laku a listoch biele škvrny. Zabráni tomu Scalewatcher ?

Nie, pretože Scalewatcher™ neodstráni minerály z vody, iba im zabráni priľnúť k sebe alebo k určitému povrchu. Avšak, pri použití Scalewatcher™, budú tieto biele škvrny jemnejšie a ľahko ich očistíte vlhkou hubkou alebo handričkou.

Môžem tento systém namontovať sám?

Nakoľko nie je nutná žiadna inštalácia, väčšina zákazníkov montuje jednotku sama a tento proces by nemal trvať dlhšie ako 30 minút. Prípadne využite pomoc zručného elektrikára.

Vyžaduje si Scalewatcher nejakú údržbu?

Po inštalácii prístroja už nie je potrebná žiadna údržba a očakávaná životnosť je viac ako 20 rokov.

Koľko stojí prevádzka prístroja?

Jednotka vhodná pre dom alebo bazén bude stáť asi 5 Euro ročne za elektrinu.

Kde by sa mala jednotka umiestniť?

V dome alebo malej bytovke je ideálne miesto na vstupnom potrubí takže všetka voda, ktorá je privádzaná do domu alebo budovy bude upravená. Ale v prípade potreby môže byť systém namontovaný aj na inom zdialenejšom mieste. Pre ostatné situácie, sa na nás obráťte alebo žiadajte konkrétne inštrukcie, pretože bod umiestnenia môže závisieť na mnohých faktoroch a nie vždy je vo všetkých prípadoch rovnaký.

Na niektorých obrázkoch vidím na potrubí iba jednu cievku, inde dve. Ktorý prípad je správny?

Obidva sú v poriadku. V oblastiach, kde voda nie je príliš tvrdá, zvyčajne stačí použiť iba jednu cievku. V oblastiach, kde je voda veľmi tvrdá, je lepšie použiť dve cievky oddelené v súlade s poskytnutými inštrukciami, pretože takýmto spôsobom sa predĺži čas, kedy je voda v kontakte so signálnym poľom.

Čo keď Scalewatcher nefunguje?

Bežne sme schopní vyriešiť väčšinu problémov. Ak nemôžeme, zákazník dostane svoje peniaze späť.